HDR

Co to jest HDR?

Obraz HDR (ang. High Dynamic Range image) to obraz o zakresie jasności porównalnym do zakresu jasności widzianego przez człowieka. Zakres jasności definiowany jest jako stosunek najjaśniejszego punktu na obrazie do punktu najciemniejszego.

Stosowanie techniki HDR jest pożądane wszędzie tam, gdzie przy jednej wartości ekspozycji nie da się uzyskać szczegółów kadru w skrajnie różnie oświetlonych jego fragmentach, m.in. w fotografowaniu wnętrz, które z reguły są bardzo nierówno oświetlone.

Stosując HDR:
– jasne elementy są naprawdę jasne,
– ciemne są naprawdę ciemne,
– a detale widać doskonale w obu.

 hdr_opis_01
Przyjrzyjmy się zwykłemu zdjęciu: Wnętrze uchwycone za pomocą jednego zdjęcia. Ciemne, brak szczegółów w miejscach zacienionych, „przepalone” okno.

zwykłe zdjęcie

 

 hdr_opis_02
Spróbujmy zatem pokazać szczegóły w ciemnych miejscach. Udało się, ale cóż z tego: nie widać firanki, ani tego co jest za oknem.

zdjęcie prześwietlone

 

 hdr_opis_03
Nieźle, widać firankę i ładną poświatę wokół lamp, ale… zginęły wszystkie szczegóły i ogółem zdjęcie jest nie do zaakceptowania.

zdjęcie niedoświetlone

 

 hdr_opis_04
Co zatem zrobić? Z pomocą przychodzi technika HDR polegająca na wykonaniu kilku ekspozycji tego samego kadru, z których część jest niedoświetlona, a pozostała część prześwietlona, a następnie ich połączeniu. Pozwala ona otrzymać w pełni satysfakcjonujący obraz sceny charakteryzujący się dużą rozpiętością tonalną.

zdjęcie HDR