Poradnik dla zaawansowanych

Poradnik dla zaawansowanych przeznaczony jest dla osób mających już wcześniej styczność z programami graficznymi. Znajdują się tu szczegóły techniczne dotyczące projektowania albumów i innych prac w dowolnym programie graficznym.

 

Odwzorowanie barw

Odwzorowanie barw każdego monitora czy drukarki jest inne, dlatego kolory na wydrukach mogą się znacznie różnić od tego, co widzimy na swoim monitorze. Aby jak najwierniej oddać kolory zdjęć, należy mieć odpowiednio skalibrowany monitor oraz maszynę drukującą. Proszę zwrócić szczególną uwagę na monitory LCD, które często przesycają barwy, a ich odcień zmienia się przy zmianie kąta patrzenia na ekran. Zaznaczamy, że do profesjonalnego wykalibrowania monitora służą specjalnie do tego przeznaczone urządzenia – kalibratory.

 

Profile kolorów

W celu jak najlepszego przygotowania projektów albumów pod względem zgodności barwnej – można stosować odpowiednie profile kolorystyczne. Dołączenie nieprawidłowego profilu spowoduje przekłamanie kolorów, dlatego prosimy o rozważne ich stosowanie. Nie ponosimy odpowiedzialności za nieprawidłowe użycie profili kolorystycznych przez klienta.

 

Przygotowanie projektu

Należy przesłać pojedyncze strony fotoalbumu (pliki powinny być nazwane adekwatnie do strony na jakiej mają się znajdować) oraz oddzielny plik z okładką. Preferujemy pliki z rozszerzeniem: *eps, *jpeg, *tiff, *pdf. Nie przyjmujemy plików otwartych.

 

Wymiary albumów

Prosimy pamiętać, że obszar spadów (3 mm dla wnętrza albumu i 17mm dla okładki) przy produkcji albumu zostanie obcięty. Nie należy więc umieszczać żadnych ważnych elementów w tym obszarze oraz przy krawędzi spadów, gdyż są one narażone na ucięcie. Zalecamy zachowanie ok. 1 cm odstępu od granicy spadów.

 

Kadrowanie zdjęć

Stosunek boków w fotografii cyfrowej najczęściej wynosi 4:3. W fotografii tradycyjnej stosunek ten wynosi 3:2. Różnice te powodują pewne kłopoty przy przenoszeniu pełnego kadru na papier. Przy fotografii o proporcji boków 4:3 powoduje to powstanie białych pasków z boku zdjęcia. Przy fotografii o proporcji boków 3:2 powoduje to powstanie białych pasków z góry i dołu zdjęcia. Bardzo pomocny przy kadrowaniu zdjęć może być program JPEGCrops. Jest to darmowy program umożliwiający przycięcie zdjęcia do formatu 3:2. Program JPEGCrops w polskiej wersji językowej można pobrać tutaj.

 

Dostarczanie plików

Projekt wykonany samodzielnie w dowolnym programie graficznym nagrany na CD/DVD można wysłać pocztą tradycyjną na adres studia lub przesłać przez FTP na nasz serwer (w celu uzyskania dostępu do serwera prosimy o kontakt).

 

wróć